Pátek, 2 prosince, 2022
DomůRady a NávodyEkzém na ruce – o jaký druh se jedná a jak si...

Ekzém na ruce – o jaký druh se jedná a jak si pomoci?

V zimním období se velmi často setkáváme s popraskáním kůže na rukou. Vysvětlení je jednoduché – nepoužili jste ochranný krém proti mrazu a nevzali jste si ani rukavice. V takových případech si pomůžete sami, a to pomocí nějaké hydratační masti, ale co když vyrážka nemizí a vypadá to, že jde o nějaký druh ekzému? A o jaký?

O jaký druh ekzému se může jednat

Problémů může být samozřejmě více, ale nejčastěji jsou na vině alergeny. Například chemické látky, kovy, čistící prostředky, plísně, prach, srst zvířat a jiné. V takovém případě se jedná o kontaktní dermatitidu. Léčba tohoto ekzému spočívá především ve zjištění, co jej způsobuje. Proto je jistě vhodné, abyste navštívili alergologa, který příčinu zjistí.

Bohužel podobně jako každý jiný ekzém, i tento druh vás může nutit ke škrábání. Ovšem v žádném případě jej neškrábejte. A pokud máte dlouhé nehty, ostříhejte si je, protože v noci si ruce můžete škrábat nevědomky. A pokud svědění nemůžete vydržet, zajděte si do lékárny a tam kupte masti s obsahem antihistaminik, které zmírní svědění. Při úklidu si nezapomeňte nasadit ochranné rukavice. Určitě by vám v lékárničce neměla chybět ani zinková mast. Po zaléčení si pořiďtebariérový krém, který vaši kůži hydratuje a ochrání ji před alergeny až na 6 hodin. 

Druhá možnost – atopický ekzém

Horší možností, která se může projevit již v batolecím věku, ale klidně i později, je atopický ekzém. Ten se v dospělosti projevuje právě na rukou. Jedná se o alergickou reakci imunitního systému založenou na dědičnosti. Na atopický ekzém nebyl vyvinut žádný lék či mast, která by vás potíží zbavila.

Je tedy ovšem důležité, abyste navštívili alergologa a zjistili příčinu potíží, a tu se samozřejmě snažili eliminovat ze svého jídelníčku či blízkého kontaktu. To je důležitá první fáze. Ve druhé fázi, kdy je ekzém aktivní, doporučujeme použít masti s kortikoidy. Nebojte se jich a použijte je dle vašeho ošetřujícího lékaře. Po zaléčení neváhejte sáhnout po bariérových krémech, které vaši kůži ochrání před dalším výskytem ekzému.

- Advertisment -pr clanky

Nejnovější články