Pátek, 2 prosince, 2022
DomůCestováníTipy na skvělé fotografie z cest

Tipy na skvělé fotografie z cest

Baví vás cestování? Milujete fotografování na svých cestách? Chtěli byste zlepšit své fotografické dovednosti? Přečtěte si těchto pártipů, abyste mohli lépe dokumentovat své zážitky.

Mějte fotoaparát vždy u sebe

Nikdy nevíte, kdy během cesty narazíte na něco, co stojí za to vyfotografovat. Z tohoto důvodu je nejlepší nosit fotoaparát všude s sebou.

Moderní smartphony dokáží pořizovat kvalitní fotografie a snadno se schovají i do kapsy, takže pokud je vlastníte, nezapomeňte si je vzít s sebou také.

Kompozice je klíčová

Kdykoli fotografujete, ať už na cestách nebo jinde, měli byste věnovat pozornost kompozici obrázku, abyste dosáhli skvělých výsledků. Použijte pravidlo třetin. Mnohokrát bude váš obrázek vypadat zajímavěji a oku příjemněji, pokud hlavní objekt není uprostřed obrázku. Představte si, že rozdělíte obraz na třetiny pomocí imaginární mřížky. Pokud umístíte svůj bod zájmu podél pomyslných čar, který rozděluje obrázek na třetiny, nebo do jejich průsečíků, získáte mnohem zajímavější záběr.

Buďte jiní

Pokud chcete, aby vaše fotografie z cest byly jedinečné a lišily se od všech ostatních fotografií z cest, myslete na to už při pořizování snímků a chovejte se odlišně od ostatních fotografujících turistů. Pokud je vaším objektem zájmu slavný pohled nebo krajina, většina fotografií onoho místa vypadá stejně, protože byly pořízeny ze stejného úhlu, stejné perspektivy, či ze stejného místa. Pokud chcete tento záběr pořídit zajímavěji, pořiďte jej z jiného úhlu nebo z neobvyklého místa. Lehněte si a pořiďte fotografii zespodu nebo vylezte na strom nebo skálu a pořiďte fotografii shora. Pomyslete na to, co by ostatní udělali, a udělejte přesně pravý opak.

Věnujte pozornost světlu

Světlo je ve fotografii velmi důležité. Směr světla může vaše fotografie dramaticky změnit. Pokud fotíte krajinu obrácenou ke slunci, které je vysoko na obloze, v závislosti na tom, kam zaostříte, může být krajina příliš tmavá nebo obloha příliš světlá. Většinou je lepší, když fotografujete zády ke slunci, takže může fotit osvětlenou scénu a nepřijdete o dokonalou fotografii.

Samozřejmě to není vždy možné. Pokud je slunce hned za něčím, co chcete vyfotografovat, a nemůžete změnit úhel, zkuste se alespoň trochu potočit, aby slunce svítilo trochu z jiné strany, ne přímo do objektivu.

Fotografujte také lidi, nejen památky a krajiny

Některé z nejlepších cestovních fotografií na světě byly pořízeny, když na nich byli vyfocení lidé. Tvář může o této osobě, zemi, kultuře, opravdu hodně říci. Vzpomeňte si na nejslavnější snímek Steva McCurryho, „Afghánskou dívku“. Pouhým pohledem na obrázek se můžete dozvědět mnoho o její kultuře, historii a životě v této nádherné zemi.

- Advertisment -pr clanky

Nejnovější články