Pátek, 2 prosince, 2022
DomůFinanceCo dělat, když nestíháte platit své účty?

Co dělat, když nestíháte platit své účty?

Ekonomická situace ve světě je jak na houpačce, lidé přicházejí o zaměstnání, výrobci neustále zdražují a tak pokud se i vám stalo, že jste tento měsíc zjistili, že nestíháte platit své účty, přečtěte si náš článek, ve kterém vám poradíme, co v takovém případě dělat.

I za běžné ekonomické situace spousta domácností neustojí neočekávané finanční výdaje. Přibližně polovina respondentů uvádí, že pokud by jejich domácnost zaznamenala výrazný finanční útlum, jejich úspory by vydaly na tři měsíce nebo méně a čtvrtina tvrdí, že by díky úsporám přežila méně než měsíc. Dokonce i jediná zapomenutá platba může mít potenciální dopad na vaše kreditní skóre, ale můžete podniknout kroky, které vám pomohou zabránit tomu, aby vaše finanční bohatství neklesalo z kopce.

Určete, co můžete rozumně zaplatit

Nejdříve je důležité mít jasnou představu o tom, kolik si můžete dovolit platit věřitelům a kdy to budete moci udělat. Nyní je ten správný čas na to, abyste znovu sepsali svůj měsíční rozpočet a provedli úpravy, zejména pokud jste ztratili zdroj příjmů. Tento krok je neuvěřitelně důležitý, protože musíte mít jasnou představu o své finanční situaci, než budete mluvit s věřiteli. Možná zjistíte, že během této doby je obzvláště užitečné začít s plánováním výdajů.

Obraťte se na svého věřitele

Když si uvědomíte, že nemůžete platit, může být lákavé celou věc ignorovat a tvářit se jako mrtvý brouk. V takových situacích je však klíčová rychlá komunikace. Mnoho věřitelů je ochotno spolupracovat s těmi, kteří čelí těžkostem, a v závislosti na typu dluhu, který dlužíte, mohou nabídnout platební programy nebo možnosti odkladu. Pamatujte, buďte přímí ohledně své finanční situace a toho, co si můžete rozumně dovolit zaplatit – nesouhlaste s podmínkami, které nebudete schopni splnit.

Upřednostněte některé účty

Když jsou peníze omezené, někteří se mohou setkat s problémem, jak upřednostnit to, které účty zaplatí jako první. Pro mnohé to znamená upřednostnění dluhů, které by při ignorování mohly způsobit utrpení vaší rodině, například měsíční nájemné nebo splácení hypotéky, stejně jako základní služby, jako je plyn, voda a elektřina.

Pokud nemůžete platit nájem včas, nezapomeňte se svým pronajímatelem komunikovat včas. I když se výsledek bude značně lišit v závislosti na vašem pronajímateli a nájemní smlouvě, mnozí jsou ochotni spolupracovat s těmi, kteří přijdou a jsou upřímní. Pokud nejste v dohledné budoucnosti schopni platit nájem, zvažte možnost promluvit si s pronajímatelem o alternativních opatřeních. Je důležité vědět, že vystěhování, které vám hrozí, je jednou z nejhorších věcí, která se vám může stát.

Znovu získejte kontrolu nad svou situací

Pamatujte, že vaše emoční a psychická pohoda je stejně důležitá jako vaše finanční zdraví. U mnoha lidí může pocit, že ztratili kontrolu nad svou finanční situací, způsobit celou řadu emocí, jako je úzkost nebo hanba, což může některé vést k tomu, že nebudou schopni rozumně nakládat se svými financemi. Vyhýbání se problémům pouze způsobí zhoršení situace – a souvisejících psychických problémů. I když může být obtížné čelit existenčním potížím, včasné pochopení vaší finanční situace vám nejen usnadní rozhodování na základě pravdivých informací – ale také vám pomůže získat pocit kontroly nad svým životem, a to jak po finanční stránce, tak po stránce emocionální.

Nakonec nezapomeňte, že nikdy není pozdě na to, abyste znovu získali kontrolu nad svými financemi. Váš věřitel bude častěji rád, že jste jej oslovili, a bude vstřícný k oboustranně výhodnému řešení.

Předchozí článekKoronavirus a investice?
Další článekZtratili jste práci?
- Advertisment -pr clanky

Nejnovější články