Pátek, 2 prosince, 2022
DomůPro ženyMýty o antikoncepci, kterým věří spousta žen

Mýty o antikoncepci, kterým věří spousta žen

Od té doby co světlo světa spatřila antikoncepční pilulka a kondomy ze střívek upadly navěky v zapomnění, stále mezi ženami kolují mýty ohledně antikoncepčních metod. Pojďme se na některé z nich podívat.

Stejně jako mnoho jiných věcí, které se týkají ženského těla, je antikoncepce stále obklopena tajemstvím, dokonce i těmi, kteří ji používají po celá desetiletí. Mnoho žen se totiž o antikoncepci učí od svých sester, či kamarádek, a se svým gynekologem se bojí otevřeně promluvit.

Vzhledem k tomu, že 60 procent žen v reprodukčním věku v současné době používá nějakou formu antikoncepce, měli bychom pravděpodobně uvést některé mýty na pravou míru.

Pilulka je jedinou bezpečnou a účinnou metodou

Ano, pilulka se používá po celá desetiletí a je to metoda hormonální kontroly porodnosti, o které víme nejvíce, ale není to jediná bezpečná a účinná metoda. Jiné formy antikoncepce – vaginální kroužek, transdermální náplast, injekce Depo-Provera, implantáty a nitroděložní tělíska – jsou bezpečné a stejně nebo v některých případech ještě účinnější v prevenci nechtěného těhotenství.

A co víc, pilulka nemusí být bezpečná pro všechny ženy. Tuto pilulku obsahující estrogen nemohou používat ženy, u nichž je zvýšené riziko vzniku hluboké žilní trombózy nebo sraženin, které mají poruchy srážení, migrény s aurou, cévní mozkovou příhodu, mají onemocnění jater nebo rakovinu. Kuřačky by měly přestat kouřit, nebo na hormonální antikoncepci zapomenout.

Při používání antikoncepce nemůžete otěhotnět

Zatímco metody kontroly porodnosti všeho druhu mají neuvěřitelně vysokou úspěšnost, i když se pacientka dokonale řídí příbalovým letákem, stále existuje asi jednoprocentní šance na otěhotnění. Ano, je to nízké procento, ale ne zanedbatelné.

Antikoncepce sníží vaši schopnost otěhotnět v budoucnosti

Pokud jste to slyšeli i tento mýtus, nevěnujte mu žádnou pozornost. To, že jste na antikoncepci, nesnižuje vaši plodnost, nicméně ostatní faktory, včetně věku, ano. Proto, pokud jste po většinu vašich let používala antikoncepci, vaše šance na otěhotnění jsou nižší než v době, kdy jste poprvé menstruovala, ale v žádném případě to není kvůli tomu, že jste brala pilulku.

Antikoncepce a pohlavní choroby

Antikoncepce odvádí skvělou práci při prevenci těhotenství, ale v žádném případě nefunguje jako prevence pohlavně přenosných nemocí. Díky antikoncepci se uvolnila morálka uživatelek, které se již nebojí otěhotnění, ale měly by se věnovat riziku pohlavní choroby, pokud střídají sexuální partnery.

Nitroděložní tělísko je jen pro ženy, které již nechtějí děti

Nitroděložní tělísko a implantáty, jsou nejúčinnějšími formami reverzibilní antikoncepce, které jsou v současné době k dispozici ženám, ale jsou velmi nedostatečně využívány, protože jsou opředeny mýtem, že z nich vznikají záněty a jsou vhodné jen pro ženy, které už nechtějí děti.  

Nouzová antikoncepce – pilulka „PO“

Nouzová antikoncepce musí být použita do 24 hodin od nechráněného pohlavního styku. To není pravda. Většinu nouzové antikoncepce lze užít do 72 hodin nebo až pěti dnů, po nechráněném sexu. Ale čím dříve si ji vezmete, tím lépe to funguje.

- Advertisment -pr clanky

Nejnovější články