Domů Finance Ztratili jste práci?

Ztratili jste práci?

Pokud neočekávaně ztratíte práci, můžete cítit záchvat paniky, že nevíte, co máte dělat dál. Není neobvyklé pociťovat úzkost, deprese, nejistotu nebo všechno výše uvedené, když se snažíte najít svoji záchytný bod v životě. Ale tady je dobrá zpráva, stačí udělat pár malých kroků a budete schopni zmírnit finanční rozsah této katastrofy a dostat se z tohoto utrpení. Začněte s těmito kroky.

Promluvte si s vedením

Nejprve si promluvte s personalistou o jakémkoli odstupném, náhradě za nevyčerpanou dovolenou nebo dny nemoci a o tom, zda má společnost nějaká pravidla týkající se toho, jak můžete postupovat, pokud s výpovědí nesouhlasíte.

Poté, co jste ztratili práci, můžete získat nárok na peněžitou pomoc pro nezaměstnané, pokud splníte podmínky k registraci na Úřadu práce. V závislosti na základě velikosti a celkovém peněžitém příjmu vaší domácnosti můžete získat i příspěvek v hmotné nouzi a příspěvek na děti a na bydlení.

Díky registraci na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, budete i nadále zdravotně i sociálně pojištěni a vyhnete se nepříjemnostem s nedoplatky.

Pojištění pro případ nezaměstnanosti vám může pomoci, pokud jste si jej při podpisu hypoteční smlouvy zřídili. Budete tak moci klidněji spát. Samozřejmě závisí na podmínkách smlouvy, ale vždy je lepší nepříjemnostem předcházet, než přijít o střechu nad hlavou.

Kontaktujte své věřitele

V případě dávek v nezaměstnanosti budou vaše finanční možnosti omezené a tím bude ohroženo i vaše splácení úvěrů a půjček. Pokud se obáváte své schopnosti platit účty, obraťte se přímo na své věřitele a sdělte jim, že máte finanční potíže. Mnoho věřitelů nabízí krátkodobé programy, které výrazně sníží vaše platby. Stejně tak, pokud očekáváte, že se vám nepodaří platit účty za nájem, vodu a elektřinu, co nejdříve kontaktujte svého poskytovatele služeb. Některé firmy umí být ke svým zákazníkům shovívavé, pokud se ozvou včas.

Upravte svůj měsíční rozpočet

S omezeným příjmem je zásadní, abyste se poctivě podívali na dopad ztráty zaměstnání na vaše finance. Vytvořte si podrobný seznam svých výdajů. Při hledání míst, kde můžete snížit své výdaje, najdete ta, na kterých můžete ušetřit.

Zaměřte se na to, co můžete ovlivnit

Když máte na starosti rozpočet, menší příjem a nejistotu, kdy si najdete své další zaměstnání, je velmi těžké se správně rozhodovat. Snažte se udržet si pozitivní přístup a zaměřte svůj čas a energii na věci, které můžete ovlivnit. Berte vážně dodržování svého rozpočtu a pamatujte, že se časem objeví na konci tohoto tunelu plného nepříjemností světlo.

Finanční problémy se někdy mohou zdát nepřekonatelné, ale při správné strategii je můžete překonat. Tipy, nástroje a vzdělávací zdroje, které vám pomohou získat zpět kontrolu nad svými financemi, najdete v dnešní době všude na internetu. Můžete zde hledat zaměstnání, aktivně nabízet svoje zkušenosti, ale i se vzdělávat, abyste měli svému novému zaměstnavateli co nabídnout.

- Advertisment -pr clanky

Nejnovější články