Pátek, 2 prosince, 2022
DomůFinanceTipy pro finanční plánování v době krize

Tipy pro finanční plánování v době krize

Když je ekonomika narušená, mnozí z nás pocítí dopady tohoto cyklického jevu. Někteří lidé přicházejí o příjem, zatímco jiní sledují, jak jejich investiční portfolio strmě padá dolů. Ale i bez velkých finančních potíží mnoho lidí po celém světě pociťuje tlak volatilní ekonomiky a rozhoduje se utáhnout své finanční opasky. Tváří v tvář ekonomické nejistotě je důležité zkontrolovat a upravit váš finanční plán, abyste měli kontrolu nad svými financemi.

Ať už máte finanční plán zavedený už léta, nebo chcete jednoduše převzít kontrolu nad svými financemi v náročných ekonomických dobách, pomocí těchto tipů zajistíte, aby byly vaše finance připraveny na to, co vám život přinese.

Začněte se svými cíli

Než budete moci začít plánovat nebo upravovat svůj finanční plán, budete muset znovu nastavit – a případně přehodnotit – své finanční cíle. Posaďte se a napište si svých 10 nejdůležitějších finančních cílů, dlouhodobých i krátkodobých. Jakmile máte svůj seznam, zvažte, které cíle jsou pro vás nejdůležitější. Šetříte na důchod? Splácíte dluhy? Pomocí tohoto seznamu s finančními cíli můžete upřednostnit své nejdůležitější priority, a následně sledovat svůj pokrok ve financích.

Omezte zbytečné výdaje

Když jsou vaše finanční možnosti omezené, podnikněte kroky k utažení finančního opasku. Nejprve zkontrolujte příjmy a účty za předchozí měsíce a poté snižte výdaje tak, aby odrážely reálný rozpočet. Například zrušte předplatné časopisů, které stejně nečtete, nebo co nejvíce snižte platby za telefon a internetovou televizi. Omezte výdaje za jídlo v restauracích a fastfoodech a snižte náklady na potraviny plánováním jídla nebo výběrem receptů, které vyžadují přísady, které máte doma.

Přepracujte svůj rozpočet

Jakmile se důkladně podíváte na své finance a zvážíte, kde můžete provést nezbytné úpravy, věnujte čas přepracování svého měsíčního rozpočtu. Tento list vás provede procesem rozpočtování. Začněte sečtením svého měsíčního příjmu a poté zaznamenejte, kolik peněz plánujete každý měsíc ušetřit. Odtud projděte řadu kategorií výdajů – služby, dopravu, zdraví, drogerii a wellness atd. a zapište si, kolik plánujete každý měsíc utratit. Na konci zkontrolujte své měsíční součty a upravte čísla, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.

Zaměřte se na splácení dluhu

V nejistých dobách mohou hrozící splátky dluhu zvyšovat stres. Zaměření na splácení dluhu s nejvyššími úrokovými sazbami vám pomůže vyhnout se dlouhodobému placení příliš velkého úroku. Pokud mají vaše dluhy podobné úrokové sazby, nejprve splaťte svůj nejmenší závazek a poté tuto měsíční splátku přeneste na další nejmenší dluh.

Přehodnoťte své strategie úspor

Kromě splácení dluhu pravděpodobně máte nějaké cíle dlouhodobého a krátkodobého spoření, které možná budete muset přehodnotit. Existují nepodstatné cíle úspor, které můžete posunout v čase, nebo alespoň na chvíli pozastavit, například spoření na dovolenou nebo na nové auto. Pokud je ekonomika nejistá, bude důležité se zaměřit na budování nouzového fondu. Snažte se mít na snadno přístupném spořicím účtu výdaje na tři až šest měsíců.

Příspěvky na důchod

Pokud můžete, snažte se i nadále v tomto období přispívat na své důchodové spoření. Pokud potřebujete přerozdělit část svých finančních prostředků, upravte své příspěvky na krátkou dobu a nezapomeňte použít zbývající prostředky na splacení dluhu, pokrytí základních výdajů nebo příspěvek do svého nouzového fondu.

Ať už čelíte finanční nejistotě nebo jen plánujete dopředu, je dobré mít své finance pod kontrolou a mít o nich podrobný přehled.

- Advertisment -pr clanky

Nejnovější články