Pátek, 2 prosince, 2022
DomůRady a NávodyNa ples jedině v pánské kravatě nebo motýlku

Na ples jedině v pánské kravatě nebo motýlku

Kdyby nebyla doba koronavirová, byla by plesová sezóna už v plném proudu. A protože ples je společenskou událostí, i oblečení přítomných by mělo být společenské, tedy přiměřené dané události. Pro pány to znamená obléknout pánské kravaty (klasické, slim kravaty, svatební kravaty) nebo motýlky k obleku (klasické i dřevěné), dámy se musí vybavit vhodnou dámskou kabelkou, peněženkou a slušivými šperky

Co říká etiketa

Míra přísného dodržování etikety se liší od úrovně plesu – od reprezentačního plesu až po méně formální místní plesy. Ples vyžaduje společenské oblečení. Myslí se tím střih, materiál i barva šatů, které v celkovém dojmu působí slavnostně a výjimečně. Slavnostní materiály, lesk, třpytivé šperky, to vše dodává šatům punc výjimečnosti a slavnostnosti. 

Oblečení páru by spolu mělo ladit. Nemyslí se tím, že muž by měl mít v kapse saka nebo smokingu kapesníček do saka ve stejné barvě jako má dáma šaty. To působí často právě opačným dojmem – přílišnou a přehnanou snahou. Páry by spolu měly ladit stylově, mírou slavnostnosti a upravenosti. 

Na co by měl pamatovat muž

K tmavému obleku si muži mohou vzít buď pánskou kravatu(ideálně hedvábnou nebo ze slavnostního materiálu, tmavší barvy), ale i motýlka k obleku (klasického i dřevěného). Boty muže by měly být černé, šněrovací, lakované nebo klasické kožené polobotky s koženou podrážkou. Samozřejmostí jsou dostatečně vysoké černé ponožky. Podle etikety by muži při sezení neměla být ponožka vidět. I pánská peněženka by měla být zvolena decentně.

Na co by měla pamatovat žena

Dáma by k šatům měla zvolit vhodné šperky nebo bižuterii. Dámská kabelka by měla být malá a nemusí být ve stejné barvě jako boty nebo šaty, ale měla by s jejich barvou ladit, nebo naopak vytvářet zajímavý kontrast. Nevhodné jsou dámské kabelky velké, sportovní, batohy a batůžky nebo tašky na běžný den. To by však žádná opravdová dáma nedopustila!

- Advertisment -pr clanky

Nejnovější články