Pátek, 2 prosince, 2022
DomůZajímavostiPodivné věci, které se nám stávají, když se zamilujeme

Podivné věci, které se nám stávají, když se zamilujeme

Zamilovanost lidi často inspiruje. Vědci studovali důvody, proč se naše chování tak drasticky mění, když jsme zamilovaní. Spojují tuto změnu chování s různými „milostnými hormony“, jako je dopamin a oxytocin, které mají vliv na naše emoce. Ale opravdu vám dá tento pocit opojení, stejně jako víno a může zamilovanost suplovat lék na bolesti?

Zamilovaní lidé se chovají jako opilí

Po několika sklenicích vína je snazší komunikovat, dokonce i s lidmi, které stěží známe, jsme více sebevědomí a strach a úzkost mizí. Oxytocin, jeden z „milostných“ hormonů, ovlivňuje tělo přesně stejným způsobem jako alkohol. Všimli jste si někdy, že opilí lidé chtějí obejmout všechny kolem sebe? Oxytocin se také nazývá „hormonem objetí“, protože nás nutí chtít být fyzicky blízko ostatním lidem.

Zamilovaní lidé přibývají na váze nebo hubnou

V psychologii existuje populární výraz, který se nazývá „kila lásky“. Mnoho párů přibývá na začátku vztahu. Možná je to proto, že se snažíme nadměrně kompenzovat energii, kterou naše tělo využívá při sexu, nebo možná proto, že chodíme do kaváren a restaurací častěji než když jsme single.

Mimochodem, páry, které společně přibraly na váze, byly se svými vztahy spokojenější. Vědci si myslí, že je to proto, že partneři pociťují menší tlak a strach z odmítnutí kvůli svému vzhledu. Ne všechny páry však přibývají na váze. Americké studie oxytocinu, který se produkuje u zamilovaných lidí, ukázaly, že snižuje hlad a reguluje metabolismus. Takže motýli v žaludku mohou také znamenat, že díky nim zhubnete.

Hlas se změní

Američtí vědci provedli neobvyklou studii. Požádali lidi, kteří nedávno zahájili milostný vztah, aby uskutečnili několik telefonních hovorů. Ostatní účastníci naslouchali jejich hlasům a mohli snadno zjistit, zda mluví s kamarádem nebo s někým, kdo jim přijde sympatický. Během rozhovorů se svými přáteli a přítelkyněmi se hlasy žen snížily a hlasy mužů se zvýšily. Vědci si myslí, že je to proto, že partneři chtějí být i hlasem podobni jeden druhému.

Lidé se stávají závislými

Vzpomeňte si  na dobu, kdy jsi byli zamilovaní. Pravděpodobně jste stále mysleli na osobu, do které jste byli zakoukaní, chtěli jste s ní trávit co nejvíce času a vaši přátelé stále říkali, že jste jak posedlí.

Když je člověk zamilovaný, jsou aktivní stejné části mozku, jako když má člověk závislost na kokainu. Proto chceme být s lidmi, do kterých jsme se stále více zamilovaní, a cítíme se na dně, když nejsme spolu s nimi.

Zamilovaní lidé nemohou usnout

Mnozí z nás jsou zvyklí myslet si, že zamilovaní lidé tráví bezesné noci přemýšlením o své drahé polovičce. Švýcarské studie však ukázaly, že zamilovaný člověk v průměru v noci spí o hodinu méně. A žádný z účastníků se necítil unavený, takže kvalita spánku nebyla narušena.

Srdce nám buší rychleji

Pocení, zrychlená srdeční frekvence, červené tváře- to jsou zjevné příznaky zamilovanosti. Je to začátek vývoje romantické přitažlivosti. Takže pokud máte pocit, že často v něčí přítomnosti červenáte, pravděpodobně jste zamilovaní.

Zamilovaní lidé chtějí psát básně a zpívat si

Tolik krásných básní bylo napsáno zamilovanými lidmi! Romantické pocity potlačují analytické myšlení, ale rozvíjejí kreativitu. Proto chceme své polovičce dávat originální dárky nebo překvapení. Skládáme básničky, brečíme u romantických filmů a snažíme se tomu druhému udělat radost.

Láska je lékem na nemoci

Několik studií prokázalo souvislost mezi romantickými pocity a vnímáním bolesti. Zamilovaní účastníci experimentu vykazovali slabší reakci na vnější faktory. Mírná bolest byla snížena o 40%, když se lidé dívali na fotografie někoho, koho milovali, a intenzivnější bolest byla snížena o 10-15%. Vědci to vysvětlují tím, že zaznamenávají přesun pozornosti účastníka z jeho bolesti na jeho blízkého. Dopamin je produkován rychleji, když je člověk zamilovaný a ten působí jako přírodní lék proti bolesti. Takže když lékaři doporučují dělat něco, co máme rádi, když jsme nemocní, může nám to skutečně pomoci.

- Advertisment -pr clanky

Nejnovější články