Pátek, 2 prosince, 2022
DomůZdravíJak vám chůze může pomoci zhubnout

Jak vám chůze může pomoci zhubnout

Pokud chcete zůstat zdraví, je důležité pravidelně cvičit. Důvodem je to, že fyzická aktivita snižuje vaše riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a rakovina. Kromě toho, že vám cvičení pomůže žít delší a zdravější život, může být cvičení také prospěšné pro hubnutí a zachování správné tělesné hmotnosti.

Máte potíže s pohybovým aparátem a nemůžete tak trávit hodiny v posilovně? Chůze je naštěstí skvělá forma fyzické aktivity, která je zdarma, s nízkým rizikem poranění a finančně dostupná většině lidí.

Chůze pro vás ve skutečnosti není jen dobrá – je to jedna z nejjednodušších forem cvičení, která je součástí vašeho každodenního života. Pojďme se podívat, jak vám častější chůze může pomoci zhubnout a břišní tuk.

Kalorie

Vaše tělo potřebuje energii (ve formě kalorií) pro všechny složité chemické reakce, které vám umožňují normálně se hýbat, dýchat, myslet a fungovat. Denní potřeby kalorií se však u jednotlivých lidí liší a jsou ovlivňovány faktory, jako je vaše váha, pohlaví, geny a úroveň aktivity. Je dobře známo, že při hubnutí musíte spálit více kalorií, než kolik sníte. Lidé, kteří jsou fyzicky aktivnější, navíc spálí více kalorií. Moderní životní a pracovní prostředí však má nevýhodu, že trávíte velkou část svého dne sezením, zejména pokud máte práci v kanceláři. Sedavý životní styl bohužel může nejen přispět k přírůstku hmotnosti, ale také zvýšit vaše riziko zdravotních problémů s pohybovým aparátem. Chůze vám může pomoci spálit více kalorií a snížit tato rizika. Již za dva kilometry ve skutečnosti spálíte přibližně 100 kalorií, v závislosti na pohlaví a hmotnosti.

Náš tip: Chcete-li zvýšit intenzitu chůze a spálit ještě více kalorií, zkuste chodit po kopcích. Chůze tak bude namáhavější a zapojíte i jiné svalové skupiny, nebo si můžete pořídit hole na nordic walking, popřípadě závaží na kotníky. Chůze spaluje kalorie, což vám může pomoci zhubnout a udržet si vaši hmotnost.

Pomáhá chránit svaly

Když lidé snižují kalorie a zhubnou, často kromě tělesného tuku ztratí i nějaký ten sval. To může být kontraproduktivní, protože sval je metabolicky aktivnější než tuk. To znamená, že vám svaly každý den pomáhají spálit více kalorií. Chůze navíc může snížit úbytek svalové hmoty související s věkem, což vám pomůže udržet si více své svalové síly a funkcí.

Chůze spaluje břišní tuk

Ukládání velkého množství tuku kolem vaší střední části je spojeno se zvýšeným rizikem onemocnění, jako je cukrovka typu 2 a srdeční choroby. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit tuk na břiše, je pravidelné aerobní cvičení, jako je chůze.

Zlepšuje náladu

Začlenění více chůze do vašeho dne vám může pomoci zlepšit náladu, chůze v přírodě snižuje pocit napětí, stres a úzkost. Chůze tak pomáhá vylepšit i váš psychický stav.

Tak co? Začnete také plnit svých deset tisíc kroků denně?

- Advertisment -pr clanky

Nejnovější články