Pátek, 2 prosince, 2022
DomůPro ženyCítíte se vyčerpaná?

Cítíte se vyčerpaná?

Většina z nás se těšila na rok 2020 – měl to být začátek zcela nového desetiletí! Situace kolem koronaviru a nově přicházející hospodářské krize nám hned na začátku roku růžové brýle sundala.

Kromě strachu o nemoc, ztráty zaměstnání, obavy o to, jak zaplatíme hypotéku, jsme toho k řešení měly my ženy až až. Školky a školy zavřené, kdo nemá prarodiče denodenně řešil hlídání, výuku, vaření, kontroloval úkoly a do toho řešil ještě milión dalších povinností. Ušít, či sehnat roušky, desinfekci, sehnat ve vyprodaném krámě něco k večeři.

Dovolené se letos moc nekonaly, buď nám chybělo volno, peníze, nebo z obavy před epidemiologickou situací za hranicemi, jsme všichni byli víceméně doma u nás v České republice. Ona dovolená u nás má také něco do sebe, ale pokud jsme ji jako rodina odbyli v kempu, či na chalupě u známých a přesto jsme na dovolené vařili, starali se o potomky, moc jsme si neodpočinuli.

Není divu, že se ordinace psychologů plní novými pacienty, které koronavirus a opatření, která se ho týkala, prostě semlel. Strach o rodiče, děti, povinnosti, existenciální problémy, izolace, to je na jednoho člověka prostě moc. Nejčastějšími diagnózami bývají úzkost, deprese a syndrom vyhoření.

Máte pocit, že se od rána do večera nezastavíte, děláte tisíc věcí na jednou, a přitom není nic hotové? V takovou chvíli byste se měli zastavit, zhluboka se nadechnout a v přítomném okamžiku si říci: „V tuto chvíli jsem zdravá, všichni moji blízcí jsou v pořádku“. Ani nevíte, jak takové malé zastavení se v čase, ovlivní váš den.

Jste přeúkolovaná? Osobně, mě nejvíce zatěžuje na všechny ty povinnosti neustále myslet. Píšu si seznamy, co je třeba udělat v domácnosti, pro rodinu a pro práci. Ne, že by ten seznam za mě cokoliv udělal, ale tím, že dám všechny ty povinnosti na papír, se mi uleví. Vyčistí se mi hlava, nemusím na vše neustále dokola myslet. Takový seznam je navíc motivující, když nějakou činnost dokončíte a na seznamu ji odškrtnete, víte, že máte splněno.

Stres ovlivňuje imunitní systém, proto se naučte relaxovat, meditovat, vyrazit do přírody. Najděte si činnost, u které vypnete, a alespoň na chvíli nebudete myslet na všechny ty povinnosti, které vás čekají. Nejste-li aktivní, klidně si napusťte vanu a poslouchejte oblíbené písničky. Alespoň dvacetiminutový únik z reality. Dětem vstup zakázán, aby maminka měla chvíli jen sama pro sebe. Na to se nadechnout, být sama se svými myšlenkami a načerpala sílu na každodenní kolotoč.

- Advertisment -pr clanky

Nejnovější články